اولین دوره (1930 - اروگوئه)
قهرمان: اروگوئه، آقای گل: گیلرمو استابیله (آرژانتین، 8 گل)، بهترین بازیکن: هکتور اسکارونه (اروگوئه)، تعداد تیمها: 13
گروه 1) آرژانتین، شیلی، فرانسه، مکزیک
گروه 2) یوگسلاوی، برزیل، بولیوی
گروه 3) اروگوئه، رومانی، پرو
گروه 4) آمریکا، پاراگوئه، بلژیک
نیمهنهایی: آرژانتین 6 - آمریکا 1 / اروگوئه 6 - یوگسلاوی 1
ردهبندی: برگزار نشد (بعدها فیفا بهترتیب آمریکا و یوگسلاوی را سوم و چهارم اعلام کرد) / فینال: اروگوئه 4 آرژانتین2
دومین دوره (1934 - ایتالیا)
قهرمان: ایتالیا، آقای گل: اولدریخ نژدلی (چکسلواکی، 5 گل)، بهترین بازیکن: ریکاردو زامورا (اسپانیا)، تعداد تیمها: 16
قاره اروپا: بلژیک، رومانی، هلند، سوئد، اتریش، آلمان، چکسلواکی، ایتالیا، فرانسه، سوییس، اسپانیا، مجارستان
قاره آمریکا: برزیل، آرژانتین، آمریکا
قاره آفریقا: مصر
(بازیها بهصورت تکحذفی برگزار شد)
نیمهنهایی: ایتالیا 1 - اتریش 0 / چکسلواکی 3 - آلمان 1
ردهبندی: آلمان 3 - اتریش 2 / فینال: ایتالیا 2 - چکسلواکی 1
سومین دوره (1938 - فرانسه)
قهرمان: ایتالیا، آقای گل: لئونیداس داسیلوا (برزیل، 8 گل)، بهترین بازیکن: لئونیداس داسیلوا (برزیل)، تعداد تیمها: 16
قاره اروپا: آلمان غربی، اتریش، ایتالیا، بلژیک، چکسلواکی، رومانی، سوئد، سوییس، فرانسه، لهستان، مجارستان، نروژ، هلند
قاره آمریکا: برزیل، کوبا
قاره آسیا: اندونزی
(بازیها بهصورت تکحذفی برگزار شد)
نیمهنهایی: ایتالیا 2 - برزیل 1 / مجارستان 5 - سوئد 1
ردهبندی: برزیل 4 - سوئد 2 / فینال: ایتالیا 4 - مجارستان 2
چهارمین دوره (1950 - برزیل)
قهرمان: اروگوئه، آقای گل: آدهمیر (برزیل، 9 گل)، بهترین بازیکن: خوان شیافینو ( اروگوئه)، تعداد تیمها: 13
گروه 1) برزیل، یوگسلاوی، سوییس، مکزیک
گروه 2) اسپانیا، انگلیس، شیلی ، آمریکا
گروه 3) سوئد، ایتالیا، پاراگوئه
گروه 4) اروگوئه، بولیوی
نتایج گروه نهایی: برزیل 7 - سوئد 1 / اروگوئه 2 - اسپانیا 2 / برزیل 6 - اسپانیا 1 / اروگوئه 3 - سوئد 2 / سوئد 3 - اسپانیا 1 / اروگوئه 2 - برزیل 1
ردهبندی نهایی: 1- اروگوئه، 2- برزیل، 3- سوئد، 4- اسپانیا
پنجمین دوره (1954 - سوییس)
قهرمان: آلمان غربی، آقای گل: ساندور کوچیس (مجارستان، 11 گل)، بهترین بازیکن: فرانس پوشکاش (مجارستان)، تعداد تیمها: 16
گروه 1) برزیل، یوگسلاوی، فرانسه، مکزیک
گروه 2) مجارستان، ترکیه، آلمان غربی، کره جنوبی
گروه 3) اروگوئه، اتریش، چکسلواکی، اسکاتلند
گروه 4) انگلیس، ایتالیا، سوییس، بلژیک
نیمهنهایی: آلمان غربی 6 - اتریش 1 / مجارستان 4 - اروگوئه 2 (در وقت اضافه)
ردهبندی: اتریش 3 - اروگوئه 1 / فینال: آلمان غربی 3 - مجارستان 2
ششمین دوره (1958 - سوئد)
قهرمان: برزیل، آقای گل: ژوست فونتن (فرانسه، 13 گل)، بهترین بازیکن: ریموند کوپا (فرانسه)، تعداد تیمها: 16
گروه 1) آلمان غربی، چکسلواکی، ایرلند شمالی، آرژانتین
گروه 2) فرانسه، یوگسلاوی، پاراگوئه، اسکاتلند
گروه 3) سوئد، مجارستان، ولز، مکزیک
گروه 4) برزیل، انگلستان، شوروی، اتریش
نیمهنهایی: سوئد 3 - آلمان غربی 1 / برزیل 5 - فرانسه 2
ردهبندی: فرانسه 6 - آلمان غربی 3 / فینال: برزیل 5 - سوئد 2
هفتمین دوره (1962 - شیلی)
قهرمان: برزیل، آقای گل: گارینشا (برزیل، 4 گل)، بهترین بازیکن: گارینشا (برزیل)، تعداد تیمها: 16
گروه 1) شوروی، یوگسلاوی، اروگوئه، کلمبیا
گروه 2) آلمان غربی، شیلی، ایتالیا، سوییس
گروه 3) برزیل، چکسلواکی، مکزیک، اسپانیا
گروه 4) مجارستان، انگلستان، آرژانتین، بلغارستان
نیمهنهایی: برزیل 4 - شیلی 2 / چکسلواکی 3 - یوگسلاوی 1
ردهبندی: شیلی 1 - یوگسلاوی 0 / فینال: برزیل 3 - چکسلواکی 1
هشتمین دوره (1966 - انگلستان)
قهرمان: انگلستان، آقای گل: اوزه بیو (پرتغال، 9 گل)، بهترین بازیکن: بابی چارلتون (انگلستان)، تعداد تیمها: 16
گروه 1) انگلستان، اروگوئه، مکزیک، فرانسه
گروه 2) آلمان غربی، آرژانتین، اسپانیا، سوییس
گروه 3) پرتغال، مجارستان، برزیل، بلغارستان
گروه 4) شوروی، کره شمالی، ایتالیا، شیلی
نیمهنهایی: آلمان غربی 2 - شوروی 1 / انگلستان 2 - پرتغال 1
ردهبندی: پرتغال 2 - شوروی 1 / فینال: انگلستان 4 - آلمان غربی 2 (در وقت اضافه)
نهمین دوره (1970 - مکزیک)
قهرمان: برزیل، آقای گل: گرد مولر (آلمان غربی، 10 گل)، بهترین بازیکن: پله (برزیل)، تعداد تیمها: 16
گروه 1) شوروی، مکزیک، بلژیک، السالوادور
گروه 2) ایتالیا، اروگوئه، سوئد، اسراییل
گروه 3) برزیل، انگلیس، رومانی، چکسلواکی
گروه 4) آلمان غربی، پرو، بلغارستان، مراکش
نیمهنهایی: ایتالیا 4 - آلمان غربی 3 (در وقت اضافه) / برزیل 3 - اروگوئه 1
ردهبندی: آلمان غربی 1 - اروگوئه 0 / فینال: برزیل 4 - ایتالیا 1
دهمین دوره (1974 - آلمان غربی)
قهرمان: آلمان غربی، آقای گل: گرتزهگورتز لاتو (لهستان، 7 گل)، بهترین بازیکن: یوهان کرایف (هلند)، تعداد تیمها: 16
گروه 1) آلمان شرقی، آلمان غربی، شیلی، استرالیا
گروه 2) یوگسلاوی، برزیل، اسکاتلند، زئیر
گروه 3) هلند، سوئد، بلغارستان، اروگوئه
گروه 4) لهستان، آرژانتین، ایتالیا، هائیتی
نیمهنهایی: برگزار نشد.
ردهبندی: لهستان 1 - برزیل 0 / فینال: آلمان غربی 2 - هلند 1
یازدهمین دوره (1978 - آرژانتین)
قهرمان: آرژانتین، آقای گل: ماریو کمپس (آرژانتین، 6 گل)، بهترین بازیکن: ماریو کمپس (آرژانتین)، تعداد تیمها: 16
گروه 1) ایتالیا، آرژانتین، فرانسه، مجارستان
گروه 2) لهستان، آلمان غربی، تونس، مکزیک
گروه 3) اتریش، برزیل، اسپانیا، سوئد
گروه 4) پرو، هلند، اسکاتلند، ایران
نتایج تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 آرژانتین:
هلند 3 - ایران 0 / ایران 1 - اسکاتلند 1 (گل ایران: ایرج داناییفر، دقیقه 60) / ایران 1 - پرو 4 (گل ایران: حسن روشن، دقیقه 41)
نیمهنهایی: برگزار نشد.
ردهبندی: برزیل 2 - ایتالیا 1 / فینال: آرژانتین 3 - هلند 1 (در وقت اضافه)
دوازدهمین دوره (1982 - اسپانیا)
قهرمان: ایتالیا، آقای گل: پائولو روسی (ایتالیا، 6 گل)، بهترین بازیکن: پائولو روسی (ایتالیا)، تعداد تیمها: 24
گروه 1) لهستان، ایتالیا، کامرون، پرو
گروه 2) آلمان غربی، اتریش، الجزایر، شیلی
گروه 3) بلژیک، آرژانتین، مجارستان، السالوادور
گروه 4) انگلستان، فرانسه، چکسلواکی، کویت
گروه 5) ایرلند شمالی، اسپانیا، یوگسلاوی، هندوراس
گروه 6) برزیل، شوروی، اسکاتلند، نیوزیلند
نیمهنهایی: ایتالیا 2 - لهستان 0 / آلمان غربی 3 - فرانسه 3 (در ضربات پنالتی 5 - 4 بهسود آلمان غربی)
ردهبندی: لهستان 3 - فرانسه 2 / فینال: ایتالیا 3 - آلمان غربی 1
سیزدهمین دوره (1986 - مکزیک)
قهرمان: آرژانتین، آقای گل: گری لینهکر (انگلستان، 6 گل)، بهترین بازیکن: دیهگو مارادونا (آرژانتین)، تعداد تیمها: 24
گروه 1) آرژانتین، ایتالیا، بلغارستان، کره جنوبی
گروه 2) مکزیک، پاراگوئه، بلژیک، عراق
گروه 3) شوروی، فرانسه، مجارستان، کانادا
گروه 4) برزیل، اسپانیا، ایرلند شمالی، الجزایر
گروه 5) دانمارک، آلمان غربی، اروگوئه، اسکاتلند
گروه 6) مراکش، انگلستان، لهستان، پرتغال
نیمهنهایی: آلمان غربی 2 - فرانسه 0 / آرژانتین 2 - بلژیک 0
ردهبندی: فرانسه 4 - بلژیک 2 / فینال: آرژانتین 3 - آلمان غربی 2
چهاردهمین دوره (1990 - ایتالیا)
قهرمان: آلمان غربی، آقای گل: سالواتوره اسکیلاچی (ایتالیا، 6 گل)، بهترین بازیکن: سالواتوره اسکیلاچی (ایتالیا)، تعداد تیمها: 24
گروه 1) ایتالیا، چکسلواکی، اتریش، آمریکا
گروه 2) کامرون، رومانی، آرژانتین، شوروی
گروه 3) برزیل، کاستاریکا، اسکاتلند، سوئد
گروه 4) آلمان غربی، یوگسلاوی، کلمبیا، امارات
گروه 5) اسپانیا، بلژیک، اروگوئه، کره جنوبی
گروه 6) انگلیس، جمهوری ایرلند، هلند، مصر
نیمهنهایی: ایتالیا 1 - آرژانتین 1 (در ضربات پنالتی 4 - 3 بهسود آرژانتین) / آلمان غربی 1 - انگلیس 1 (در ضربات پنالتی 4 - 3 بهسود آلمان غربی)
ردهبندی: ایتالیا 2 - انگلیس 1 / فینال: آلمان غربی 1 - آرژانتین 0
پانزدهمین دوره (1994 - آمریکا)
قهرمان: برزیل، آقای گل: هریستو استویچکوف (بلغارستان، 6 گل)، اولگ سالنکو (روسیه، 6 گل)، بهترین بازیکن: روماریو (برزیل)، تعداد تیمها: 24
گروه 1) رومانی، سوییس، آمریکا، کلمبیا
گروه 2) برزیل، سوئد، روسیه، کامرون
گروه 3) آلمان، اسپانیا، کره جنوبی، بولیوی
گروه 4) نیجریه، آرژانتین، بلغارستان، یونان
گروه 5) مکزیک، جمهوری ایرلند، ایتالیا، نروژ
گروه 6) هلند، عربستان، بلژیک، مراکش
نیمهنهایی: سوئد 0 - برزیل 1 / بلغارستان 1 - ایتالیا 2
ردهبندی: سوئد 4 - بلغارستان 0 / فینال: برزیل 0 - ایتالیا 0 (در ضربات پنالتی 3 - 2 بهسود برزیل)
شانزدهمین دوره (1998 - فرانسه)
قهرمان: فرانسه، آقای گل: داوور شوکر (کرواسی، 6 گل)، بهترین بازیکن: رونالدو (برزیل)، تعداد تیمها: 32
گروه 1) برزیل، نروژ، مراکش، اسکاتلند
گروه 2) ایتالیا، شیلی، اتریش، کامرون
گروه 3) فرانسه، دانمارک، آفریقای جنوبی، عربستان
گروه 4) نیجریه، پاراگوئه، اسپانیا، بلغارستان
گروه 5) هلند، مکزیک، بلژیک، کره جنوبی
گروه 6) آلمان، یوگسلاوی، ایران، آمریکا
گروه 7) رومانی، انگلستان، کلمبیا، تونس
گروه 8) آرژانتین، کرواسی، جامائیکا، ژاپن
نتایج تیم ملی ایران در جام جهانی 1998 فرانسه:
یوگسلاوی 1 - ایران 0 / ایران 2 - آمریکا 1 (گلهای ایران: حمید استیلی، دقیقه 43 و مهدی مهدویکیا، دقیقه 84) / آلمان 2 - ایران 0
نیمهنهایی: برزیل 1 - هلند 1 (در ضربات پنالتی 4 - 2 بهسود برزیل) / فرانسه 2 - کرواسی 1
ردهبندی: کرواسی 2 - هلند 1 / فینال: فرانسه 3 - برزیل 0
هفدهمین دوره (2002 - کره جنوبی / ژاپن)
قهرمان: برزیل، آقای گل: رونالدو (برزیل، 8 گل)، بهترین بازیکن: اولیور کان (آلمان)، تعداد تیمها: 32
گروه 1) دانمارک، سنگال، اروگوئه، فرانسه
گروه 2) اسپانیا، پاراگوئه، آفریقای جنوبی، اسلوونی
گروه 3) برزیل، ترکیه، کاستاریکا، چین
گروه 4) کره جنوبی، آمریکا، پرتغال، لهستان
گروه 5) آلمان، ایرلند، کامرون، عربستان
گروه 6) سوئد، انگلستان، آرژانتین، نیجریه
گروه 7) مکزیک، ایتالیا، کرواسی، اکوادور
گروه 8) ژاپن، بلژیک، روسیه، تونس
نیمهنهایی: آلمان 1 - کره جنوبی 0 / برزیل 1 - ترکیه 0
ردهبندی: ترکیه 3 - کره جنوبی 2 / فینال: برزیل 2 - آلمان 0
هجدهمین دوره (2006 - آلمان)
قهرمان: ایتالیا، آقای گل: میروسلاو کلوزه (آلمان، 5 گل)، بهترین بازیکن: زینالدین زیدان (فرانسه)، تعداد تیمها: 32
گروه 1) آلمان، اکوادور، لهستان، کاستاریکا
گروه 2) انگلیس، سوئد، پاراگوئه، ترینیداد و توباگو
گروه 3) آرژانتین، هلند، ساحل عاج، صربستان
گروه 4) پرتغال، مکزیک، آنگولا، ایران
گروه 5) ایتالیا، غنا، جمهوری چک، آمریکا
گروه 6) برزیل، استرالیا، کرواسی، ژاپن
گروه 7) سوییس، فرانسه، کره جنوبی، توگو
گروه 8) اسپانیا، اوکراین، تونس، عربستان
نتایج تیم ملی ایران در جام جهانی 2006 آلمان:
مکزیک 3 - ایران 1 (گل ایران: یحیی گلمحمدی، دقیقه 36)/ پرتغال 2 - ایران 0 / ایران 1 - آنگولا 1 (گل ایران: سهراب بختیاریزاده، دقیقه 75)
نیمهنهایی: ایتالیا 2 - آلمان 0 / فرانسه 1 - پرتغال 0
ردهبندی: آلمان 3 - پرتغال 1 / فینال: ایتالیا 1 - فرانسه 1 (در ضربات پنالتی 5 - 3 بهسود ایتالیا)
نوزدهمین دوره (2010 - آفریقای جنوبی)
قهرمان: اسپانیا، آقای گل: توماس مولر (آلمان، 5 گل)، بهترین بازیکن: دیهگو فورلان (اروگوئه)، تعداد تیمها: 32
گروه 1) اروگوئه، مکزیک، آفریقای جنوبی، فرانسه
گروه 2) آرژانتین، کره جنوبی، یونان، نیجریه
گروه 3) آمریکا، انگلستان، اسلوونی، الجزایر
گروه 4) آلمان، غنا، استرالیا، صربستان
گروه 5) هلند، ژاپن، دانمارک، کامرون
گروه 6) پاراگوئه، اسلواکی، نیوزیلند، ایتالیا
گروه 7) برزیل، پرتغال، ساحل عاج، کره شمالی
گروه 8) اسپانیا، شیلی، سوییس، هندوراس
نیمهنهایی: هلند 3 - اروگوئه 2 / اسپانیا 1 - آلمان 0
ردهبندی: آلمان 3 - اروگوئه 2 / فینال: اسپانیا 1 - هلند 0 (در وقت اضافه)
منابع: www.ag86.blogfa.com
لطفا برای حمایت از ما شارژ خود را از طریق بنر زیر تهیه کنید
|